11 listopada mieszkańcy naszej gminy obchodzili 106 rocznicę odzyskania niepodległości. W obchodach tych wzięli udział uczniowie i pracownicy naszej szkoły. Uroczystość rozpoczęła się przemarszem pocztów sztandarowych i delegacji z wieńcami do kościoła parafialnego, gdzie odprawiona została msza święta w intencji ojczyzny. Po mszy świętej zostały złożone wieńce i znicze pod Pomnikiem Legionistów, a następnie głos zabrał Wójt Gminy Biszcza – Zbigniew Pyczko. Dalsza część obchodów miała miejsce w sali widowiskowej GOKSiR-u.
Gminne Obchody Święta Niepodległości
- 3
Koralikowy zawrót głowy
Uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej relaksują się po zajęciach edukacyjnych poprzez układanie malutkich koralików do prasowania. Ta niezwykle kreatywna zabawa polega na układaniu małych, plastikowych, wielobarwnych, 5 mm krążków na specjalnych podkładkach z wypustkami. Można tworzyć wzory, jakie tylko podpowie wyobraźnia. Gdy wzór będzie już gotowy, koraliki można zaprasować żelazkiem przez pergamin, przycisnąć czymś ciężkim i płaskim, np. książką i pozostawić na kilka minut. Powstanie w ten sposób figurka, która może posłużyć jako ozdoba, breloczek, postać do zabawy. Oprócz dobrej zabawy takie układanie daje szereg korzyści.
Uczniowie ćwiczą:
- Kreatywność: Dzieci same tworzą wzory, układy, dobierają kolory, ich wyobraźnia pracuje. W głowie powstają coraz to nowe pomysły, a później ich realizacja. A możliwości tworzenia jest nieskończona ilość.
- Małą motorykę: Kiedy dzieci chwytają dwoma paluszkami mały koralik i umieszczają go w pożądanym miejscu, doskonalą sprawność swojej dłoni – małą motorykę, chwyt pęsetowy, w dodatku powtarzają tę czynność niezliczoną ilość razy.
- Koncentracja: Proces tworzenia przebiega w ciszy, z dużym skupieniem uwagi, kiedy dzieci realizują swój pomysł.
- Spostrzegawczość: Dzieci wyszukują i selekcjonują odpowiednie, potrzebne im kolory do danego wzoru.
- Wytrwałość i cierpliwość: Aby osiągnąć efekt końcowy, trzeba powtórzyć układanie koralików jeden obok drugiego bardzo wiele razy, a czasami koralik wymyka się spod kontroli małych palców i trzeba poprawić błąd. Czasami już się nie chce, jednak dopiero, kiedy dziecko dokończy wzór, może zaprasować koraliki i mieć satysfakcję z efektu końcowego. To jest dopiero szkoła charakteru. :-)
4
Apel z okazji Święta Niepodległości
8 listopada w naszej szkole odbył się apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W ramach ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu” cała społeczność szkolna wspólnie odśpiewała Hymn Narodowy, oddając hołd bohaterom, którzy walczyli o wolność Polski. Przed budynkiem szkoły została wciągnięta flaga państwowa na maszt, co było symbolicznym akcentem tego wyjątkowego dnia.
Podczas apelu zaprezentowane zostały również wspaniałe umiejętności uczniów, ze szkolnego zespołu wokalnego, wykonując patriotyczne pieśni. Ich występ dostarczył wszystkim zebranym niezapomnianych wrażeń i wzruszeń.
W trakcie uroczystości wręczono także nagrody dla uczniów, którzy osiągnęli wyjątkowe wyniki w dziedzinie sportu i nauki. Wyróżnieni uczniowie, którzy zdobyli wysokie lokaty w konkursach przedmiotowych oraz wykazali się znakomitymi osiągnięciami w zawodach sportowych, zostali docenieni za swoje zaangażowanie i ciężką pracę.
Obchody Święta Niepodległości w naszej szkole to czas refleksji nad historią Polski oraz okazja do świętowania sukcesów uczniów, którzy swoją pracą przyczyniają się do rozwoju naszej wspólnoty szkolnej.
15
X Gminny konkurs wiedzy o św. Janie Pawle II
17 października odbył się X Gminny konkurs wiedzy o św. Janie Pawle II, w którym brali udział także uczniowie z naszej szkoły. Każdy z uczestników musiał wykazać się wiedzą na temat życia, działalności duszpasterskiej oraz niezwykle bogatej pisarskiej spuścizny papieża Polaka. Wyrównana rywalizacja pokazywała wysoki poziom wiedzy przygotowanych konkursowiczów. W kategorii klas IV-VI nasza uczennica Anna Maciocha (kl. VI) III miejsce.
Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu, a także wręczenie nagród oraz podziękowań miało miejsce podczas Dnia Patrona Szkoły, 23 października. Pierwsza część (msza święta oraz apel o św. Janie Pawle II) miała miejsce w kaplicy, po czym dalsza część uroczystości odbyły się w szkole (pasowanie uczniów pierwszej klasy oraz uhonorowanie zwycięzców konkursu).
1
Dzień Postaci z Bajek
5 listopada w naszym przedszkolu było kolorowo i bajkowo, a to z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. Celem bajkowego dnia było nie tylko przypomnienie postaci z kultowych bajek, ale również zwrócenie uwagi na rolę wychowawczą i edukacyjną dobrych bajek, które często uczą rozróżniania dobra od zła oraz prawidłowych postaw, chęci niesienia pomocy, czy współczucia. Ten dzień był okazją, aby dzieci wyruszyły w podróż do krainy bajek. Przebrane w piękne, kolorowe stroje uczestniczyły w zabawach, słuchały ulubionych bajek, rozwiązywały bajkowe zagadki, układały puzzle, kolorowały bajkowe obrazki. Dzień Postaci z Bajek był doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci, tym bardziej, że w biblioteczce każdej grupy przedszkolnej znajdują się bajki i baśnie pozyskane z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Bajkowy dzień dał przedszkolakom wiele radości, a uśmiech na ich twarzach jest najlepszym tego dowodem.
44
Dekanalny turniej halowej piłki nożnej Liturgicznej Służby Ołtarza w Księżpolu
W minioną środę miał miejsce dekanalny turniej halowej piłki nożnej Liturgicznej Służby Ołtarza w Księżpolu. Łącznie w dwóch kategoriach zgłosiło się po 4 drużyny, jednak 3 spośród nich ostatecznie nie przyjechały i wycofały się z turnieju. Nasza młodsza drużyna (w kategorii ministrant) po bardzo wyrównanym meczu z ministrantami z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Księżpolu niestety przegrała dopiero w karnych i zajęła drugie miejsce. Lektorzy młodsi, którzy na tle konkurencji byli faworytami wygrali wszystkie spotkania i przeszli dalej. Etap rejonowy XXII Turnieju w Halowej Piłce Nożnej dla Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej odbędzie się w listopadzie w Biłgoraju, a zwycięzca zostanie wyłoniony spośród tych, którzy dostali się z dekanalnych rozgrywek (nasz rejon to dekanaty Biłgoraj Południe, Biłgoraj Północ, Józefów, Tarnogród)
9
Konkurs matematyczno-informatyczny Instalogik
W dniu 28.10.2024 r. zakończył się I etap ogólnopolskiego konkursu matematyczno-informatycznego Instalogik. Ze Szkoły Podstawowej w Biszczy uczestniczyli następujący uczniowie:
Brzozowski Michał-klasa 7
Borek Marcel-klasa 7
Ziomek Julia-klasa 7
Czekirda Miłosz-klasa 8
Kornak Michał-klasa 8
Kniaź Szymon-klasa 8
Lewkowicz Dawid-klasa 8
Pierścionek Dominik-klasa 8
Tryka Sebastian-klasa 8
Do II etapu konkursu matematyczno-informatycznego Instalogik awansowali:
Czekirda Miłosz-klasa 8
Pierścionek Dominik-klasa 8
Tryka Sebastian-klasa 8
Brzozowski Michał-klasa 7
Pasowanie na ucznia kl. 1
30 października odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci, gdyż dzieci zostały oficjalnie przyjęte do grona uczniów szkoły. Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią śpiewać, tańczyć i recytować wiersze, a nad wszystkim czuwała wychowawczyni – Małgorzata Bień.
Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali było ślubowanie oraz pasowanie wielkim ołówkiem przez Dyrektor Szkoły Elżbietę Wasąg. Pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzekały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki, o czym przypominać im będą otrzymane dyplomy, medale i prezenty.
W uroczystości uczestniczyli rodzice, dyrekcja szkoły, kierownik Gminnego Zespołu ds. Oświaty p. Jolanta Harasiuk, uczniowie z kl. II, III i oddziału przedszkolnego wraz z nauczycielami.
Wszystkim pierwszoklasistom życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.
17
Konkurs geograficzny
Konkursy przedmiotowe organizowane przez Lubelskiego Kuratora Oświaty pozwalają wyłonić najzdolniejszych uczniów, których wiedza wykracza poza wiadomości i umiejętności zawarte w podstawie programowej. Cieszymy się bardzo, że Miłosz Czekirda z klasy VIII znalazł się w zaszczytnym gronie uczniów, którzy awansowali do etapu rejonowego KONKURSU GEOGRAFICZNEGO. Życzymy Miłoszowi wytrwałości w zdobywaniu wiedzy oraz jak najlepszych rezultatów na kolejnym szczeblu konkursu. Uczeń pracuje pod opieką p. D. Janduły.
Podsumowanie akcji "Polak z sercem"
W dniach 21-25.10.2024 r. odbyła się akcja "Polak z sercem", zorganizowana przez Szkolne Koło Wolontariatu. Uczniowie z zaangażowaniem prowadzili kiermasze słodkości, z których dochód został przeznaczony na pomoc Polakom na Kresach Wschodnich, którzy borykają się z ubóstwem i brakiem wsparcia ze strony władz terytorialnych.
Kiermasze cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Wolontariusze wykazywali się kreatywnością, oferując różnorodne wypieki, co przyciągnęło wielu smakoszy. Dzięki hojności darczyńców udało się zebrać znaczna kwotę 1 785,43 zł.
Akcja "Polak z sercem" nie tylko przyczyniła się do wsparcia rodaków na Kresach, ale także zintegrowała społeczność szkolną wokół ważnej inicjatywy charytatywnej. Wolontariusze podkreślili, jak istotne jest okazywanie solidarności i pomocy tym, którzy jej potrzebują.
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję.
4
Sprzątanie opuszczonych grobów
W dniu 28.10.2024 r. członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu Adrian Kurzyna, Sebastian Juryczyn, Jakub Matys, Hubert Blicharz, Miłosz Czekirda, Wojciech Zwolak i Michał Kornak wraz z opiekunami p. Danielą Janduła i p. Natalią Waręciak po lekcjach spotkali się na Cmentarzu Parafialnym w Biszczy, aby uporządkować opuszczone groby. Akcja miała na celu upamiętnienie zmarlch oraz przywrócenie zaniedbanym miejscom spoczynku.
Uczniowie z zapałem przystąpili do pracy, zbierając śmieci, oczyszczając nagrobki i układając kwiaty. Wspólne działanie sprzyjało integracji oraz rozwijaniu empatii wśród uczestników. Mlodziez miała okazję refleksyjnie spojrzeć na znaczenie działań na rzecz społeczności.
Dzieku zaangażowaniu uczniów i opiekunów udało się uprzątnąć 24 groby, a wolontariusze poczuli satysfakcję z niesienia pomocy. Akcja spotkała się z pozytywnym odzewem ze strony lojalnej społeczności, która doceniła wysiłek Wolontariatu.
Akcja była kontynuacją działań podjętych w zeszłym roku, jednocześnie mamy nadzieję, że tradycja zostanie podtrzymana.
6
ŚWIATOWY DZIEŃ OWOCÓW I WARZYW
18 października 2024 roku w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Owoców i Warzyw. Głównym celem zajęć było zachęcanie dzieci do spożywania warzyw i owoców. Tego dnia w salach zapachniało owocami i warzywami, z których każda z grup przygotowała owocowo - warzywne pyszności. Dzień ten upłynął nie tylko na samych przygotowaniach i degustacji witaminowych dobroci, nie zabrakło również zabaw muzyczno-ruchowych. Zaangażowanie dzieci pokazało, że warzywa i owoce staną się nieodzownym elementem ich codziennej diety.
25
Wycieczka przedszkolaków do Biłgoraja
W dniu 10.10.2024 r. dzieci z grupy 4,5-latków oraz oddział przedszkolny uczestniczyły w wycieczce charytatywnej. Celem wycieczki była bezinteresowna pomoc dla chorego Mikołaja Sarzyńskiego. Dzieci uczestniczyły w pokazie baniek mydlanych, a na koniec zjadły pizzę w Pizzeria& Restauracja COUNTRY.
14
ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT
Obchody Światowego Dnia Zwierząt mają na celu przypomnienie wszystkim ludziom o prawach zwierząt oraz zwrócenie uwagi na problemy zagrożonych wyginięciem gatunków i zachęcenie do wspierania ich ochrony.
We wszystkich oddziałach przedszkolnych uczciliśmy to święto 4 października. Celem naszych działań było uświadomienie przedszkolakom, że zwierzęta to istoty, które potrafią czuć i o które należy dbać, bo często potrzebują naszej pomocy.
W tym dniu w naszym przedszkolu rozbrzmiewały piosenki o zwierzętach. Dzieci słuchały i odgadywały odgłosy zwierząt, a także rozwiązywały zagadki o zwierzętach, uczestniczyły w zabawach ruchowych, w których tematem przewodnim były zwierzęta. Przedszkolaki bardzo chętnie opowiadały o tym, w jaki sposób opiekują się zwierzątkami, które mają w swoich domach.
14
Dyskoteka
10 października z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego odbyła się dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka. Była to świetna okazja do integracji uczniow klas IV-VIII.
1
Wyjazd integracyjny
W dniu 15 października 2024 r. siedmioro uczniów Szkoły Podstawowej w Biszczy uczestniczyło w wyjeździe integracyjnym zorganizowanym w ramach nagrody za 100% frekwencję w roku szkolnym 2023/2024. W gronie nagrodzonych znaleźli się: Grzegorz Janduła, Jakub Łebko, Michał Magolon, Marlena Kurzyna, Miłosz Churzępa, Amelia Zaremba i Błażej Janduła. Uczniowie obejrzeli w biłgorajskim kinie film pt. "Akademia magii" a następnie udali się na pizzę. Uczniowie w dobrych nastrojach spędzili ze sobą popołudnie. Wyjazd był możliwy dzięki wsparciu Pana Zbigniewa Pyczko Wójta Gminy Biszcza, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Biszczy, Firmy ŁuKar - Usługi Przewozowe Pana Stanisława Ciosmaka oraz Pana kierowcy Roberta Maksima a także Centrum Rolniczo-Technicznego w Tarnogrodzie Pana Jana Łebko. Dziękujemy serdecznie wszystkim osobom zaangażowanym w realizację tego przedsięwzięcia. Mamy nadzieję, że nagroda ta będzie motywowała wszystkich uczniów do systematycznego uczęszczania na zajęcia szkolne.
Spotkanie z podróżnikiem
10 października do naszej szkoły przyjechał podróżnik, który opowiadał o wyprawie do Meksyku. W spotkaniu wzięli udział chętni uczniowie z klas I-VIII. W trakcie mogli obejrzeć dużo ciekawych zdjęć i filmików, poznać kulturę i zwyczaje panujące w tym kraju. Zobaczyli tradycyjne meksykańskie somberro i strój indiański. Po skończonym spotkaniu, każdy chętny uczeń mógł spróbować lokalnych przekąsek.
1
Apel porządkowy i pokaz samoobrony
W poniedziałek 7 października na sali gimnastycznej odbył się apel porządkowy, podczas którego zostały przekazane uczniom informacje dotyczące funkcjonowania szkoły w najbliższym czasie. Oprócz tego zostały przekazane nagrody i wyróżnienia za osiągnięcia w zawodach sportowych i szachowych. Po ogłoszeniach odbył się pokaż samoobrony, w którym udział brali nasi uczniowie. Pokaz prowadziła pani Angelika Grum, która takie zajęcia również prowadzi po lekcjach w naszym budynku.
2
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
W dniu 30 września w przedszkolu obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom oraz kształtowanie wśród uczniów i przedszkolaków postawy czytelniczej. Tego dnia gościliśmy Panią Katarzynę Ćwikła oraz uczniów z klasy II.
1
Dzień Chłopaka w kl. II
W dniu 30.09.2024 r. uroczyście obchodziliśmy Dzień Chłopaka nad Zalewem Biszcza - Żary.
Czas ten spędziliśmy na aktywnościach sportowych, takich jak gry zespołowe i rywalizacyjne. Dzień ten zakończył się wspólnym biesiadowaniem w towarzystwie kochanych rodziców.
To był wspaniały czas … DZIĘKUJEMY!6
Archiwum Aktualności