29 listopada 2024 r. odbył się konkurs czytelniczy "W krainie legend". Udział wzięło w nim 17 uczniów klasy III. Musieli wykazać się znajomością legend pochodzących z różnych części Polski m.in. "O smoku wawelskim", " Warszawskiej syrence", "Lwach z gdańskiego ratusza", "Poznańskich koziołkach", "Mikołajku", "Białej damie", "Hejnale z Wieży Mariackiej". Zwycięzcą został Maksymilian Pieczona. II miejsce zajął Oskar Śliwiński, a III - Adam Kurowski. Konkurs został przygotowany przez p. D. Jandułę i p. A. Szewczyk.
Konkurs czytelniczy
Mikołajki w przedszkolu i klasach I-III
„Święty Mikołaj do nas przychodzi,
dużo prezentów dzieciom przynosi.
W buciki wszystko zwinnie upycha
i jak czarodziej w pośpiechu znika...”
Dnia 6 grudnia 2024 roku do naszego przedszkola i klas I-III zawitał św. Mikołaj. Od samego rana dzieci nie mogły się doczekać miłego gościa. Gdy tylko pojawił się w drzwiach na wszystkich buźkach pokazał się piękny uśmiech. Mikołaj przygotował dla każdego piękne podarki, które miał ukryte w wielkim worze. Były piosenki oraz wspólna zabawa z Mikołajem. Na koniec spotkania zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia z tym wyjątkowym gościem. Następne odwiedziny dopiero za rok. Już nie możemy się ich doczekać.
U nas też był Mikołaj...
Dnia 6 grudnia w naszej szkole odbyło się wyjątkowe spotkanie z Mikołajem. Wszyscy uczniowie z niecierpliwością czekali na tę chwilę, a kiedy Mikołaj pojawił się w szkole, radość była ogromna. Ten miły Pan, w tradycyjnym czerwonym stroju, z długą białą brodą i wielkim workiem pełnym prezentów, spotkał się z każdą klasę.
Spotkanie z Mikołajem było wspaniałą okazją, by spędzić czas w miłej atmosferze.
Wycieczka do Zamościa
5 grudnia 2024 r. klasa VIII udała się na wycieczkę do Zamościa. Swój pobyt w tym mieście uczniowie rozpoczęli od seansu w kinie. W świąteczny nastrój wprowadził ich film " Listy do M. Pożegnania i powroty". Kolejnym punktem programu była wizyta w parku trampolin, w którym pod czujnym okiem instruktorów uczniowie mogli zażyć dużej dawki aktywności fizycznej. W czasie pobytu w Zamościu młodzież odwiedziła też Stare Miasto, znajdujące się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wycieczkę zakończył wspólny posiłek. Opiekę nad uczniami podczas wyjazdu sprawował wychowawca klasy VIII p. D. Janduła oraz p. N. Waręciak i ks. M. Wojda.
2
Hokus-pokus, czary-mary, niech się spełnią andrzejkowe czary
W naszym przedszkolu co roku podtrzymujemy tradycje związane z andrzejkami. Temu wydarzeniu towarzyszyły konkursy, zabawy i wróżby andrzejkowe. Wszystko to odbywało się w rytm tańców i śpiewów. Wystrojone przedszkolaki z uśmiechem na twarzy chętnie brały udział w magicznym rytuale andrzejkowym. Dzień ten dostarczył dzieciom wielu przeżyć i emocji, a przede wszystkim stał się okazją do rozbudzenia dziecięcej ciekawości oraz chęci poznawania naszej ludowej tradycji.
20
Poznajemy historię naszej szkoły
23 października 2024 r. pan Piotr Szabat zapoznał uczniów klasy II z historią powstania szkoły, nadania jej imienia i sztandaru. Opowiedział o tworzeniu chorągwi, ciekawych ludziach związanych z naszą placówką edukacyjną, jak i o zabawnych sytuacjach oraz wydarzeniach z nią związanych.
2
Pamiętamy o tych, którzy odeszli
W dniu 24 października uczniowie klasy II, razem z towarzyszącymi im nauczycielami, odwiedzili miejsca pamięci w naszej miejscowości: Pomnik legionistów, kamień upamiętniający pacyfikację mieszkańców gminy Biszcza, cmentarz prawosławny oraz cmentarz parafialny.Uczniowie zapalili znicze na grobach zmarłych nauczycieli pracujących w naszej szkole, a także osobach bliskich sercu dzieci. Minutą ciszy uczciliśmy również pamięć o poległych mieszkańcach naszej gminy, przy Pomniku legionistów.
Wśród bogów i herosów – spotkanie na Olimpie
2 grudnia uczniowie klasy 5. podczas lekcji języka polskiego wcielili się w wybranych przez siebie bohaterów poznanych mitów. Prezentując poszczególne postacie, utrwalali wiadomości dotyczące treści omawianych tekstów a także pogłębiali wiedzę na temat wierzeń starożytnych Greków. Chitony, kołczany, laurowe wieńce to tylko niektóre z elementów wzbogacających charakteryzację uczniów. Gratulujemy kreatywności!
14
Dyskoteka andrzejkowa
W czwartek 28 listopada uczniowie Samorządowego Zespołu Szkolnego w Biszczy bawili się na dyskotece andrzejkowej. Niezmiennie popularnością cieszyła się belgijka, podczas której integrowali się uczniowie różnych grup wiekowych. Okazało się także, że bliskie sercom są też nuty tradycyjnego poloneza, który porwał do tańca niemal wszystkich zgromadzonych. Dodatkową atrakcją wieczoru był kiermasz przekąsek i słodyczy zorganizowany przez Radę Rodziców SZS w Biszczy. Rodzice wykazali się zaangażowaniem, pomysłowością i przedsiębiorczością w przygotowaniu wydarzenia, które zintegrowało społeczność szkolną. Dziękujemy Wszystkim za poświęcony czas i trud włożony w przedsięwzięcie!
3
DZIEŃ KREDKI
„Kolorowe kredki w pudełeczku noszę…”
22 listopada dzieci z naszego przedszkola obchodziły „Dzień Kredki”. Z tej okazji w każdej grupie odbywały się zabawy z kredkami w roli głównej. Przedszkolaki obejrzały krótki film o tym, jak powstają kredki, segregowały je, przeliczały, tworzyły figury geometryczne, układały rytmy z kredek, bawiły się przy piosence „Kolorowe kredki”. Wykonując prace plastyczne uczyły się tego, aby niczego nie marnować i jak najmniej wyrzucać, i że nawet niepozorne resztki są fantastycznym materiałem do kreatywnego wykorzystania. Dzieci podczas tego święta przekonały się, że kredka może posłużyć nie tylko do kolorowania, ale może stać się także przedmiotem świetnej zabawy.28
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
25 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Nasze przedszkolaki również z wielką przyjemnością uczciły to święto i z tej okazji przyniosły do przedszkola swojego przyjaciela - milutkiego, mięciutkiego misia. W tym wesołym dniu na dzieci czekało wiele atrakcji. Poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze i rymowanki o misiach, bawiły się przy misiowych piosenkach. Nie zabrakło konkursów i zgadywanek o słynnych misiach występujących w znanych bajkach. Przedszkolaki uczestniczyły również w zajęciach ruchowych ze swoimi misiami oraz wykonywały prace plastyczne. Ten wyjątkowy dzień był pełen uśmiechu i świetnej zabawy. Dzieci były szczęśliwe, że mogły spędzić tyle czasu ze swoimi pluszowymi ulubieńcami oraz pokazać ich swoim koleżankom i kolegom z grupy.
26
Cyrk SZOK
W dniu 19.11.2024 r. wszystkie grypy przedszkolne oraz klasy I-III uczestniczyły w pokazie cyrkowym SZOK z Ukrainy. Artyści przedstawiali różne sztuczki. Wielka atrakcją okazała się możliwość udziału dzieci w programie artystycznym. Najbardziej jednak dzieciom przypadł go gustu pokaz umiejętności gołębi i piesków. Całość dopełnił występ dmuchanego słonika, Supermena i Misia.
13
Spotkanie z poezją
20 listopada uczniowie SZS im. Dzieci Zamojszczyzny w Biszczy wzięli udział w Wieczorku poetyckim ph. Piękno Ziemi Biszczańskiej ukazane w poezji organizowanym przez Bibliotekę Publiczną w Biszczy I. Podczas spotkania mieli możliwość podzielić się autorskimi wierszami, w których wyrażali radość, podziw i bliski związek z naszą Małą Ojczyzną. Swoje teksty zaprezentowali uczniowie klas 4-8 tj.:
Miłosz Churzępa
Krzysztof Fus
Dorota Buła
Kinga Sokal
Eliza Nowacka
Antoni Skakuj
Patrycja Sprysak
Weronika Hacia
Sebastian Tryka
Uroczysty charakter spotkania został podkreślony występem naszego zespołu wokalnego „Oby”
w składzie:
Julia Ziomek
Anna Maciocha
Patrycja Sprysak
Dorota Kowal
Wiktoria Łuszczek
Łucja Śmieciuch
Miłosz Churzępa
Zuzanna Broda
Eliza Nowacka
Zuzanna Maziarz
Na uczestników, oprócz słów uznania, czekały dyplomy i upominki, które wręczyli Wójt Gminy Biszcza Zbigniew Pyczko oraz Przewodniczący Rady Gminy Biszcza Arkadiusz Kuliński. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.7
Gminne Obchody Święta Niepodległości
11 listopada mieszkańcy naszej gminy obchodzili 106 rocznicę odzyskania niepodległości. W obchodach tych wzięli udział uczniowie i pracownicy naszej szkoły. Uroczystość rozpoczęła się przemarszem pocztów sztandarowych i delegacji z wieńcami do kościoła parafialnego, gdzie odprawiona została msza święta w intencji ojczyzny. Po mszy świętej zostały złożone wieńce i znicze pod Pomnikiem Legionistów, a następnie głos zabrał Wójt Gminy Biszcza – Zbigniew Pyczko. Dalsza część obchodów miała miejsce w sali widowiskowej GOKSiR-u.
3
Koralikowy zawrót głowy
Uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej relaksują się po zajęciach edukacyjnych poprzez układanie malutkich koralików do prasowania. Ta niezwykle kreatywna zabawa polega na układaniu małych, plastikowych, wielobarwnych, 5 mm krążków na specjalnych podkładkach z wypustkami. Można tworzyć wzory, jakie tylko podpowie wyobraźnia. Gdy wzór będzie już gotowy, koraliki można zaprasować żelazkiem przez pergamin, przycisnąć czymś ciężkim i płaskim, np. książką i pozostawić na kilka minut. Powstanie w ten sposób figurka, która może posłużyć jako ozdoba, breloczek, postać do zabawy. Oprócz dobrej zabawy takie układanie daje szereg korzyści.
Uczniowie ćwiczą:
- Kreatywność: Dzieci same tworzą wzory, układy, dobierają kolory, ich wyobraźnia pracuje. W głowie powstają coraz to nowe pomysły, a później ich realizacja. A możliwości tworzenia jest nieskończona ilość.
- Małą motorykę: Kiedy dzieci chwytają dwoma paluszkami mały koralik i umieszczają go w pożądanym miejscu, doskonalą sprawność swojej dłoni – małą motorykę, chwyt pęsetowy, w dodatku powtarzają tę czynność niezliczoną ilość razy.
- Koncentracja: Proces tworzenia przebiega w ciszy, z dużym skupieniem uwagi, kiedy dzieci realizują swój pomysł.
- Spostrzegawczość: Dzieci wyszukują i selekcjonują odpowiednie, potrzebne im kolory do danego wzoru.
- Wytrwałość i cierpliwość: Aby osiągnąć efekt końcowy, trzeba powtórzyć układanie koralików jeden obok drugiego bardzo wiele razy, a czasami koralik wymyka się spod kontroli małych palców i trzeba poprawić błąd. Czasami już się nie chce, jednak dopiero, kiedy dziecko dokończy wzór, może zaprasować koraliki i mieć satysfakcję z efektu końcowego. To jest dopiero szkoła charakteru. :-)
4
Apel z okazji Święta Niepodległości
8 listopada w naszej szkole odbył się apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W ramach ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu” cała społeczność szkolna wspólnie odśpiewała Hymn Narodowy, oddając hołd bohaterom, którzy walczyli o wolność Polski. Przed budynkiem szkoły została wciągnięta flaga państwowa na maszt, co było symbolicznym akcentem tego wyjątkowego dnia.
Podczas apelu zaprezentowane zostały również wspaniałe umiejętności uczniów, ze szkolnego zespołu wokalnego, wykonując patriotyczne pieśni. Ich występ dostarczył wszystkim zebranym niezapomnianych wrażeń i wzruszeń.
W trakcie uroczystości wręczono także nagrody dla uczniów, którzy osiągnęli wyjątkowe wyniki w dziedzinie sportu i nauki. Wyróżnieni uczniowie, którzy zdobyli wysokie lokaty w konkursach przedmiotowych oraz wykazali się znakomitymi osiągnięciami w zawodach sportowych, zostali docenieni za swoje zaangażowanie i ciężką pracę.
Obchody Święta Niepodległości w naszej szkole to czas refleksji nad historią Polski oraz okazja do świętowania sukcesów uczniów, którzy swoją pracą przyczyniają się do rozwoju naszej wspólnoty szkolnej.
15
X Gminny konkurs wiedzy o św. Janie Pawle II
17 października odbył się X Gminny konkurs wiedzy o św. Janie Pawle II, w którym brali udział także uczniowie z naszej szkoły. Każdy z uczestników musiał wykazać się wiedzą na temat życia, działalności duszpasterskiej oraz niezwykle bogatej pisarskiej spuścizny papieża Polaka. Wyrównana rywalizacja pokazywała wysoki poziom wiedzy przygotowanych konkursowiczów. W kategorii klas IV-VI nasza uczennica Anna Maciocha (kl. VI) III miejsce.
Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu, a także wręczenie nagród oraz podziękowań miało miejsce podczas Dnia Patrona Szkoły, 23 października. Pierwsza część (msza święta oraz apel o św. Janie Pawle II) miała miejsce w kaplicy, po czym dalsza część uroczystości odbyły się w szkole (pasowanie uczniów pierwszej klasy oraz uhonorowanie zwycięzców konkursu).
1
Dzień Postaci z Bajek
5 listopada w naszym przedszkolu było kolorowo i bajkowo, a to z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. Celem bajkowego dnia było nie tylko przypomnienie postaci z kultowych bajek, ale również zwrócenie uwagi na rolę wychowawczą i edukacyjną dobrych bajek, które często uczą rozróżniania dobra od zła oraz prawidłowych postaw, chęci niesienia pomocy, czy współczucia. Ten dzień był okazją, aby dzieci wyruszyły w podróż do krainy bajek. Przebrane w piękne, kolorowe stroje uczestniczyły w zabawach, słuchały ulubionych bajek, rozwiązywały bajkowe zagadki, układały puzzle, kolorowały bajkowe obrazki. Dzień Postaci z Bajek był doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci, tym bardziej, że w biblioteczce każdej grupy przedszkolnej znajdują się bajki i baśnie pozyskane z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Bajkowy dzień dał przedszkolakom wiele radości, a uśmiech na ich twarzach jest najlepszym tego dowodem.
44
Dekanalny turniej halowej piłki nożnej Liturgicznej Służby Ołtarza w Księżpolu
W minioną środę miał miejsce dekanalny turniej halowej piłki nożnej Liturgicznej Służby Ołtarza w Księżpolu. Łącznie w dwóch kategoriach zgłosiło się po 4 drużyny, jednak 3 spośród nich ostatecznie nie przyjechały i wycofały się z turnieju. Nasza młodsza drużyna (w kategorii ministrant) po bardzo wyrównanym meczu z ministrantami z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Księżpolu niestety przegrała dopiero w karnych i zajęła drugie miejsce. Lektorzy młodsi, którzy na tle konkurencji byli faworytami wygrali wszystkie spotkania i przeszli dalej. Etap rejonowy XXII Turnieju w Halowej Piłce Nożnej dla Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej odbędzie się w listopadzie w Biłgoraju, a zwycięzca zostanie wyłoniony spośród tych, którzy dostali się z dekanalnych rozgrywek (nasz rejon to dekanaty Biłgoraj Południe, Biłgoraj Północ, Józefów, Tarnogród)
9
Konkurs matematyczno-informatyczny Instalogik
W dniu 28.10.2024 r. zakończył się I etap ogólnopolskiego konkursu matematyczno-informatycznego Instalogik. Ze Szkoły Podstawowej w Biszczy uczestniczyli następujący uczniowie:
Brzozowski Michał-klasa 7
Borek Marcel-klasa 7
Ziomek Julia-klasa 7
Czekirda Miłosz-klasa 8
Kornak Michał-klasa 8
Kniaź Szymon-klasa 8
Lewkowicz Dawid-klasa 8
Pierścionek Dominik-klasa 8
Tryka Sebastian-klasa 8
Do II etapu konkursu matematyczno-informatycznego Instalogik awansowali:
Czekirda Miłosz-klasa 8
Pierścionek Dominik-klasa 8
Tryka Sebastian-klasa 8
Brzozowski Michał-klasa 7
Archiwum Aktualności