W ubiegłym tygodniu nasi ósmoklasiści musieli się zmierzyć z pierwszym poważnym w ich życiu egzaminem, którego wynik zdecyduje o tym, jaka przyszłość będzie ich czekać w szkole średniej. Uczniowie klas ósmych musieli się zmierzyć z językiem polskim, matematyka i językiem obcym. Wszystkim życzymy jak najlepszych wyników.
Pierwszy poważny egzamin
- 4
Spotkanie z pisarką Marią Krasowską
9 maja w Gminnej Bibliotece Publicznej w Biszczy uczniowie klasy IV spotkali się z pisarką Marią Krasowską. Autorka "Fali" ciekawie opowiadała o wielu swoich pasjach a szczególnie o miłości do czytania. Odpowiedziała również na każde zadane przez słuchaczy pytanie. Na zakończenie spotkania można było poprosić o wpis do książki oraz zrobić sobie wspólne zdjęcie.
"Książkowe mole" z czwartej klasy należacy do Dyskusyjnego Klubu Książki byli wniebowzięci.1
Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty
9 maja 2024 r. odbył się Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty. Dyrektor Elżbieta Wasąg powitała wszystkich uczniów w tak ważnym dla nich dniu, bo właśnie dziś stają przed pierwszym w swoim życiu sprawdzianem podsumowującym zdobytą wiedzę i umiejętności przez okres edukacji wczesnoszkolnej.
Wszyscy bardzo dzielnie przeszli przez cztery kategorie testów: słuchanie ze zrozumieniem, czytanie ze zrozumieniem, test z matematyki i przyrody. Dzięki obejrzeniu filmu terapeutycznego "Z Bratkiem" trzecioklasiści mogli przed testem zrelaksować się, ukoić swoje nerwy i emocje związane z tym wydarzeniem. Po sprawdzianie wychowawczyni odczytała bajkę pt. „ O tym , jak ważne jest odczuwanie dumy ze swoich sukcesów.” Po jej wysłuchaniu odbyła się krótka pogadanka na temat przeżyć jej bohaterów.
Nasi trzecioklasiści bardzo poważnie podeszli do tego zadania, założyli galowe stroje i napisali test.
Trzymamy kciuki za jak najlepsze wyniki.
Na podbój świętokrzyskiego
9 maja 2024 r. uczniowie klasy VI i VII pod opieką p. D. Janduły, p. N. Waręciak oraz ks. M. Wojdy udali się na wycieczkę pozwalającą im poznać uroki województwa świętokrzyskiego. Pierwszym punktem był pałac w Kurozwękach. Młodzież miała możliwość zwiedzenia jego piwnic, dziedzińca oraz pomieszczeń pałacowych. W pałacowym muzeum za pomocą specjalnej projekcji filmowej zapoznała się z historią miejsca oraz eksponatami przedstawiającymi przeszłość Kurozwęk. Ciekawą atrakcją było też safari-bizon, podczas którego uczniowie specjalnym wozem pojechali na pastwisko dla stada bizonów i mogli pooglądać zwierzęta z bliskiej odległości. Ponadto na terenie zespołu pałacowego skorzystali z możliwości kontaktu ze zwierzętami z mini-zoo oraz placu zabaw. Na zakończenie pobytu w Kurozwękach spożyli posiłek w "salonie czerwonym", w tym samym miejscu, co król Stanisław August Poniastowski podczas swojej wizyty w pałacu. Kolejnym punktem wycieczki była miejscowość Ujazd, w której znajdują się ruiny zamku Krzyżtopór. Była to jedna z największych budowli pałacowych w Europie przed powstaniem Wersalu. Na zakończenie młodzież udała się do malowniczego Opatowa, w którym zobaczyła Bramę Warszawską, rynek oraz zwiedziła podziemia opatowskie. Podczas wizyty w podziemiach uczniowie zapoznali się z historią miejsca, a także mieli możliwość wykonania różnych praktycznych zadań np. ułożenie herbów rodów magnackich.
83
Aktywny Weekend w naszej szkole
Lekcja w kinie
8 maja grupa 47 uczniów z klas 4-7 uczestniczyła w wycieczce do Biłgoraja. Wyjazd rozpoczął się od zwiedzania skansenu „Zagroda Sitarska” – obrazującego dawne tradycje sitarskie w mieście i wygląd typowej biłgorajskiej zabudowy z XVI–XIX w. Następnie wzięli udział w "Lekcji w kinie" poświęconej gatunkom filmowym i połączonej z projekcją filmu pt. "Biegnij Amelio". Wycieczkę zakończył wspólny posiłek w biłgorajskiej pizzerii Country.
34
Klasa 2 w bibliotece
8 maja w "Tygodniu Bibliotek" klasa 2 z wychowawcą wybrała się do GOKSiRu w Biszczy. Spotkanie prowadziła pani Ewa Szabat. Klasa uczestniczyła w warsztatach literackich pt " Wędrówki 10 skarpetek, przez krainę opowiesci". Zajęcia odbywały się z wykorzystaniem różnych form aktywności. Uczniowie pracowali indywidualnie i grupowo. Wszyscy byli chętni, tworczy i zadowoleni z zajęć. Odwiedzili również Muzeum Militariów gdzie z dużym zainteresowaniem obejrzeli wszystkie eksponaty.
30
Komunikacja ważna sprawa
7 maja w naszej szkole gościliśmy panią Ilonę Dzido z Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Bilgoraju, która wygłosiła prelekcję nt. "Komunikacja, konflikty szkolne i rówieśnicze oraz metody ich rozwiązywania" i przybliżyła uczniom kwestie związane z podłożem i przyczyną konfliktów, wskazała sposoby radzenia sobie w sytuacjach trudnych oraz podkreśliła rolę mediacji i dobrej komunikacji w kontaktach interpersonalnych.
POWIATOWE IGRZYSKA DZIECI W PIŁCE NOŻNEJ DZIEWCZĄT
7 maja w Biłgoraju odbyły się POWIATOWE IGRZYSKA DZIECI W PIŁCE NOŻNEJ DZIEWCZĄT, w których wzięły udział dziewczęta z klasy IV, V i VI. Rywalizację zakończyły na miejscu 2. Opiekę sprawował p. Tomasz Borek. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesow.
Apel porządkowy
30 kwietnia społeczność szkolna zebrała się na comiesięcznym apelu porządkowym, podczas którego panie dyrektor wręczyły uczniom nagrody i dyplomy za osiągnięcia w konkursach wiedzy, sportowych i artystycznych. Gratulujemy sukcesów uczniom i ich nauczycielom.
8
Majowe święta
Początek maja daje okazję do świętowania. Na początku obchodzimy Święto Pracy, co paradoksalne daje szansę na małe lenistwo, by następnie oddać cześć naszym barwom narodowym i Konstytucji 3 Maja. Przedstawiciele naszej szkoły uczestniczyli w uroczystych obchodach rocznicy uchwalenia majowej konstytucji. Delegacja nauczycieli i poczet sztandarowy w składzie - Szymon Konopka, Nikola Skakuj i Natalia Wilk, wzięli udział w środowiskowych uroczystościach - mszy świętej, złożyli okolicznościowy wieniec pod Pomnikiem Legionistów i wysłuchali części artystycznej przygotowanej w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji.
12
POWIATOWE IGRZYSKA MŁODZIEŻY W PIŁCE NOŻNEJ CHŁOPCÓW
29 kwietnia w Biłgoraju odbyły się POWIATOWE IGRZYSKA MŁODZIEŻY W PIŁCE NOŻNEJ CHŁOPCÓW. Chłopcy pod opieką p. Tomasza Borka wywalczyli 3 miejsce. Gratujemy!
Sukces Misji Afryki
Miło jest nam poinformować, że dzięki naszemu wsparciu udało się zebrać fundusze na remont szkoły w Kinanduba. O zbiórce na ten cel pisaliśmy w marcu w artykule "Wielkopostna skarbonka z sercem". Za okazaną pomoc i serce otrzymaliśmy podziękowania.
Więcej informacji na ten temat można znalęźć pod linkiem:
Międzygminne Igrzyska Młodzieży Szkolnej
26 kwietnia drużyna chłopców z klasy VII i VIII wzięła udział w Międzygminnych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w piłce nożnej chłopców. Po zaciętej rywalizacji chłopcy wywalczyli I miejsce, co dało im awans do zawodów powiatowych. W tym samym czesie chłopcy z klasy V i VI rywalizowali w mini piłce nożnej. W rezultacie uplasowali się na 3 miejscu. Gratulujemy wszystkim i życzymy dalszych sukcesów. Opiekunem drużyn był p. Tomasz Borek.
„Rozwój kompetencji, umiejętności, uzdolnień, zainteresowań uczniów w Gminie Biszcza”
Gmina Biszcza realizuje projekt „Rozwój kompetencji, umiejętności, uzdolnień, zainteresowań uczniów w Gminie Biszcza”. Szczegółowe informacje dotyczące projektu znajdują się poniżej. Formularz rekrutacyjny oraz załączniki dostępne są pod linkami zamieszczonymi poniżej, można je również otrzymać w sekretariacie szkoły. Wnioski można składać w sekretariacie szkoły. Zachęcamy do udziału w projekcie.
Clown w naszej szkole
25 kwietnia wszystkie dzieci z przedszkola i oddziału przedszkolnego wzięły udział w spotkaniu z clownem Waldusiem. Były śmieszne triki, magiczne sztuczki i wiele wspaniałej zabawy. Wszystkie dzieci były bardzo zadowolone ze spotkania.
19
Podsumowanie klasyfikacyjnych turniejów szachowych dla dzieci i młodzieży
22 kwietnia w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Biszczy odbyło się podsumowanie klasyfikacyjnych turniejów szachowych dla dzieci i młodzieży.
W tym roku w ramach zajęć szachowych organizowanych przez GOKSiR dla dzieci i młodzieży z Gminy Biszcza przeprowadzono dwa turnieje szachowe.
Klasyfikacja końcowa
- w turnieju A:I miejsce Sebastian Tryka kl.VII 6 pkt. z 7 partii (norma na III kategorię szachową),
II miejsce – Julia Szymanik kl. VI 5 pkt. i uzyskana norma na III kategorię szachową (Julia tym samym znalazła się wśród czterech najwyżej notowanych szachistek naszego powiatu / bez względu na wiek/),
V miejsce Jakub Szymanik kl. IV 3 pkt.
Strona turnieju: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2024/ti_1982/
- turnieju B:
I miejsce Miłosz Czekirda kl. VII 9 pkt. z 10 partii (uzyskana norma na IV kategorię),
III miejsce Błażej Janduła kl. VI 8,5 pkt. (IV kategoria),
IV miejsce Grzegorz Janduła kl. I 5,5 pkt. (V kategoria),
V miejsce Damian Ciosmak kl. VII 5 pkt.(V kategoria).
Ponadto V kategorię uzyskali: Roman Yatsenyk, Alan Czekirda i Wiktoria Magolon.
Strona turnieju: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2024/ti_1986/
Wszyscy zawodnicy niezależnie od uzyskanych wyników zostali zarejestrowani w CR PZSzach.
Zawody prowadził Artur Kimak (I centralna klasa sędziowska PZSzach).
Nagrody uczestnikom wręczyła pani dyrektor GOKSiR Jadwiga Lal-Kiszka.
Gratulujemy!
Wiecej imnformacji:
VI Turniej Szachowy o Puchar Burmistrza Józefowa
19 kwietnia nasi uczniowie wzięli udział w VI Turnieju Szachowym o Puchar Burmistrza Józefowa. Po zaciętej rywalizacji:
Wiktoria Broda zajęła III miejsce w kategorii dziewcząt kl. IV-VI,
Julia Szymanik zdobyła V miejsce w kategorii dziewcząt kl. IV-VI,
Miłosz Czekirda zajął IV miejsce w kategorii chłopców kl. VII-VIII,
Sebastian Tryka zdobył V miejsce w kategorii chłopców kl. VII-VIII,
Alan Czekirda zajął VI miejsce w kategorii chłopców kl. I-III.
Wszystkim sedecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.Opiekę nad uczniami sprawował p. Tomasz Borek.
4
Dzień Odkrywców
Od grudnia 2023 r. do marca 2024 r. w klasie I była realizowana innowacja pedagogiczna pt. „Dzień Odkrywców”. Wzięli w niej udział uczniowie i ich rodzice, którzy razem ze swoimi pociechami wykonywali i prezentowali prace plastyczno-techniczne, doświadczenia fizyczne, warsztaty kulinarne, stolarskie, elektroniczne (budowanie zegarka elektronicznego). Dzieci bardzo chętnie współtworzyły projekty edukacyjne z różnych dziedzin życia i wiedzy.
15
Finał XXXI Konkursu Wiedzy o Biblii i Kościele
18 kwietnia 2024 r. w Zamościu odbył się finał XXXI "Konkursu Wiedzy o Biblii i Kościele", który w tym roku przebiegał pod hasłem "Uczestniczę we wspólnocie Kościoła". Konkurs ma na celu poszerzanie wiedzy na temat Biblii oraz historii Kościoła Katolickiego w Polsce, a także kształtowanie postawy poszanowania życia i godności osoby ludzkiej. W gronie uczniów biorących udział w etapie diecezjalnym znalazła się uczennica klasy VI Julia Ziomek, która otrzymała tytuł finalisty. Gratulujemy Julii sukcesu i życzymy dalszego rozwijania uzdolnień. Opiekę nad uczennicą podczas konkursu sprawował ks. Mateusz Wojda.
2
Archiwum Aktualności